Pohoří a nížiny

v Olomouckém kraji se nachází pět pohoří, jedna nížina a jedna propast.

Hrubý Jeseník je geomorfologický celek a největší pohoří Slezska a části severní Moravy. Nejvyšší hora je Praděd, která měří 1491 m. Na území Hrubého Jeseníku byla kvůli přírodnímu bohatství byla v roce 1969 vyhlášena chráněná krajinná oblast Jeseníky ktetá má rozlohu 740 km². Kromě toho nabízí několik lyžařských lokalit jako Červenohorské sedlo nebo Praděd, které jsou pro tradičně nejbohatší sněhovou nadílku v Česku navštěvovány nejdéle v roce.

 

Nízký Jeseník je též geomorfologický celek, ale je mnohem menší než Hrubý Jeseník a nachází se jížně od něj. Nachází se Olomouckém kraji a maximální nadmořská výška je 800 m. Je jedním z nejstarších geologických celků střední Evropy s pozůstatky sopečné činnosti. Je tvořen především prvohorními horninami. Oblast Nízkého Jeseníku je známa těžbou barevných a drahých kovů.

 

Oderské vrchy jsou součástí Nízký Jeseník, které leží na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V oderských vrších, na území vojenského výcvikového prostoru Libavá, pramení řeka Odra. Průměrná nadmořská výška je okolo 650 m. Roste zde smíšený lesní porost, skládající se převážně z buků a smrků.


Hanušovická vrchovina je geomorfologický celek v Jesenické oblasti. Nachází se na  západním úpatí Hrubého Jeseníku, většina je v Olomouckém kraji ale je i v kraji Pardubickém, ale jen málá část jejího území. Vrchovina je složena hlavně z krystalických břidlic a zvrásněných prvohorních usazenin.

 

Hornomoravský úval je goemorfologický celek a patří mezi 5 z hranicí Čech a Moravy, nejvyšší vrchol je Jelení vrch, který měří 345m. Jsou v něm dvě řeky a to Haná a Oskava v Olomouckém kraji a Bečva v Jihomoravském kraji. Nachází se v Olomouckém a Jihomoravském kraji. Úval se táhne od Libiny až po Otrokovice.


 Hranická propast je nejhlubší propast v Česku má hloubku−290m a je zároveň i nehlubší propastí ve střední Evropě.



 

Kontakt

© 2014 Vytvořili Jan Pilař a David Vaněček

Tvorba www stránek zdarmaWebnode